Inovativní hybridní nanomateriál vyvinuli odborníci z University of Central Florida a dokáže vysoce účinně a současně také levně extrahovat vodík z mořské vody. Byl speciálně navržen tak, aby dokázal odolat drsným podmínkám v daném prostředí. Nový pohled na dělení skutečné vod čištěné vody v laboratoři, ale i v jiných podmínkách. Členové týmu Yang Yang tvrdí, že v mořské vodě funguje opravdu dobře.
Nanomateriál je fotokatalyzátor
Nanomateriál plní úlohu fotokatalyzátoru urychlujícího chemickou reakci, ke které dochází v momentě, kdy světlo dopadne na povrch a jde o produkci plynného vodíku z vody. Zachycuje širší spektrum světla než jiné velmi podobné materiály. Nanomateriál obsahuje také jeden z nejběžnějších fotokatalyzátorů, a tím je oxid titaničitý. Do ultratenkého filmu dané sloučeniny byly chemicky vyleptány mikroskopické nanodutiny a následně pak byly potaženy disulfidem molybdenu. Díky tomu výsledný produkt pracuje velmi efektivně.
Výroba chemického paliva
Velmi důležitá je i skutečnost, že výroba chemického paliva za využití slunečního světla je v mnoha situacích mnohem lepší, než je třeba známá výroba elektrické energie solárními panely. Elektřinu není třeba ukládat do baterií, které pak postupem času degradují. V tomto případě se plynný vodík skladuje i přepravuje opravdu velmi snadno. Ze světla lze absorbovat mnohem více energie než u konvenčního materiálu. V konečném důsledku by to bylo výhodné i pro floridskou ekonomiku. Je zde spousta mořské vody i spousta vynikajícího slunečního svitu.