Salar de Uyuni je největší sněhově bílá solná pláň na světě. Leží v Bolívii třpytící se pod prudkým slunečním žárem. Neuvěřitelné přírodní scenérie, unikátní ostrovy, četné druhy plameňáků a hotel postavený ze soli čeká jen na vás. Solná pláň Salar de Uyuni má rozlohu 10 582 km2 a jde o pozůstatek prehistorického jezera. Před více než 40 000 lety byla oblast Altiplana na jihozápadě Bolívie součástí velkého slaného jezera Lago Minchín. Nyní vyschlo a zůstala 2 menší jezera Poopó a Uru Uru a 2 solné pánve. Menší je Salar de Copaisa. Velká Salar de Uyuni se nachází v nadmořské výšce 3 650 m dnes a spadá do bolivijského departamentu Potosí a Oruro. Je obklopena majestátními hřebeny And. V Jižní Americe se solné pláně nazývají Salar nebo Salina.
Sůl kam se podíváte
Plocha je pokryta několikametrovou vrstvou soli a bílá pokrývka připomíná sníh. Solná krusta je významným zdrojem soli pro celou planetu. Obsah soli v Salar de Uyuni je asi 10 miliard tun a každoročně se vytěží asi 25 000 tun. Na Salaru se těží minerály jako kamenná sůl a sádrovec. Sůl se těží stále starým dobrým způsobem, tedy dělníci vyrazí s motyčkou a vytvořené hromádky odvážejí. Městečka, která kdysi stávala na okraji pláně, jsou již vzdálena i několik km, díky těžbě. Na pláni vznikla slaná jezera, velmi bohatá na lithium, což je alkalický kov, ze kterého se vyrábějí baterie do mobilů, notebooků, fotoaparátů a nově i do elektromobilů. Donedávna se psalo o 70 % světových zásob lithia, asi 5 až 9 milióny tun. Nyní bylo ale nalezeno lithium třeba i v České republice.
Salar de Uyuni
Málo zde prší, ale pravidelně jednou ročně zde dochází k záplavám, nejčastěji v lednu. Vzniklé mělké jezero působí jako největší přirozené zrcadlo na světě. Pak se voda vypaří a krystalizace pokryje pláň Salar de Uyuni jemnou strukturou mnohoúhelníků připomínající obrovskou včelí plástev. Vegetace se zde příliš nevyskytuje, jen pichlavé trávy, suché keříky a obrovské kaktusy, jako je Echinopsis atacamensis pasacana či Echinopsis tarijensis dorůstající výšky až 12 m, kdy 1 cm kaktusu vyroste asi za 1 rok. V listopadu zde hnízdí 3 druhy plameňáků. Chilský, Jamesův a Andský. Stejnojmenné městečko Uyuni s 15 000 obyvateli se živí turistickým ruchem. Je zde 60 cestovních agentur nabízejících několikadenní výlety po solné pánvi, ale všichni nabízí to samé za stejnou cenu. Jedete terénním vozem pro 6 lidí a průvodce. Je zde i dostatek hotelů, hostelů, restaurací, směnáren, pošta a další instituce.
Rybí ostrov
Uprostřed Salar de Uyuni je 22 ostrovů obklopených nekonečnou solnou plochou. Ostrov Isla de Pescado nebo také Isla Incahuasi, v překladu Rybí ostrov, je vulkanická skála se záplavou vysokých sloupovitých kaktusů. Vidíte odsud na planinu i andské vrcholky. Svým tvarem připomíná rybu a byl vyhlášen přírodní rezervací. Sůl je tvrdá jako kámen a lze ji využívat jako stavební materiál. V Bolívii jsou solné domky, sochy i upomínkové předměty. Hotel postavený ze soli má ze soli i vybavení a nábytek. Salar de Uyuni je lákadlem pro fotografy a tvorbu žertovných fotografií. Pár metrů za plechovkou od piva vypadáte oproti ní na fotu jako trpaslík. Katalogy cestovních agentur jsou těchto fotek plné.