Vycvičené vrány, které jsou mimo jiné považovány za jedny z nejinteligentnějších ptáků, dostanou nový úkol. Nyní toho chce využít projekt Crowded Cities a za pomoci těchto opeřenců bude uklízet z měst cigaretové nedopalky. Vrány v mnoha studiích dokázaly, že jsou schopné opravdu značné improvizace třeba při získání potravy a současně mohou být relativně snadno vycvičeny. Právě zakladatelé Bob Spikman a Ruben van der Vleuten chtějí sestrojit jednoduché zařízení, kam vždy vrána nedopalek odhodí a po jeho detekci vždy dostane potravu.
Projekt Crowded Cities
Právě projekt Crowded Cities způsobuje revoluci ve spolupráci se zvířaty. Prvotní úvahy přitom směřovaly nejdříve k holubům, ti se však o něco později ukázali jako těžko vycvičitelní a volba tak následně padla na vrány. Tvůrci projektu Crowded Cities rovněž ohlásili také již první úspěchy s výcvikem, kdy si tito ptáci postupem času asociují odevzdání cigaretového nedopalku se stravou. Mezi vranami jsou ještě navíc tyto informace lehce přenositelné a těchto vycvičených uklízecích vran tak může velmi rychle přibýt.
Nedopalky a vrány v nizozemských městech
Je tedy vysoce pravděpodobné, že podobný projekt s vycvičenými vranami může opravdu fungovat. V nizozemských městech se bude testovat jejich úspěšnost a také úspěšnost celého projektu Crowded Cities. Na druhé straně také samozřejmě stojí otázka etiky a asi se do budoucna ozvou s připomínkami i ochránci přírody. Zda je přípustné pro takovou práci ptáky tyto ptáky cvičit je velkou otázkou. Je to i z důvodu, že cigaretové nedopalky mohou být pro vrány i toxické, což se bude muset ještě důkladně otestovat. Jak celý projekt s názvem Crowded Cities dopadne, se jistě dozvíme. Jde ale současně i takový návrat k přírodě a propojení člověk se zvířaty, kdy si mohou vzájemně pomoci, najít k sobě cestu a blíže se poznat.