Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek Bob Lutz se vyjádřil k budoucnosti automobilového průmyslu a tvrdí, že do 20 let nikdo z nás nebude vlastnit auta. Veškerá doprava podle něj bude vyřešena pomocí velkých logistických platforem. Bob Lutz alias Car guy je expertem známým z vedoucích pozic v automobilkách, jako je Opel, Ford, BMW, Chrysler nebo General Motors. Tato budoucnost bude čekat podle něj téměř všechny automobilky a zcela to změní dosavadní trh.
Autonomní systémy
V automobilovém průmyslu nastupuje éra autonomních systémů. Současně zaznamenáváme významný přechod na elektrický pohon. Obě tyto technologie se v nejbližších letech integrují do většiny automobilek. I když je v současné domě společnost Tesla mezi prvními, bude mít do budoucna velkou konkurenci. Samotné technologie nebudou stačit, protože v současné době přichází i změna celkového zavedeného obchodního modelu, jak jej známe. Do 20 let, což je za chvilku, bude svět vypadat zcela jinak.
Auto ve formě přepravního modulu
Podle Boba Lutze projde automobilový průmysl největšími změnami v historii od dob, kdy se vůbec začaly vyrábět první automobily. Stovky let lidé používali pro svou přepravu třeba koně a běžně je vlastnili, stejně tak to bylo i s automobily. To se do budoucna změní. Díky integraci autonomních systémů se auta změní na přepravní moduly a nebudou řízené člověkem. Do 20 let bude člověk moci řídit jen na k tomu vyhrazených místech v podobě drah a závodních okruhů. Na běžné silnici už tedy nebude pro lidské řidiče místo. Tento stav právě podle Boba Lutze nastane mnohem dříve, než si dnes lidé všeobecně uvědomují. Projevuje se zde ona klasická vlastnost lidského mozku, jenž nedokáže vidět svou budoucnost v exponenciální křivce, ale pouze v křivce lineární.
Nebude žádné vlastnictví, ale jen velké platformy
Automobilové přepravní boxy jsou ve formě budoucích taxíků. Půjde o nerušený prostor pro práci i zábavu buď pro jednoho, nebo hned několika lidí najednou. Ti pak nebudou muset vůbec řešit své okolní prostředí. Nastoupí v bodu A a pak vystoupí v bodě B. Nebudou muset řídit a čas během jízdy budou moci vyplnit, jak budou chtít. Automobilové přepravní boxy budou mít různé třídy kvality, což bude odstupňované i cenou za přepravu nesrovnatelně nižší, než současná taxislužba. Dopravě budou vládnout doslova gigantické přepravní platformy typu Uber, Lyft, DiDi a u logistiky zboží třeba Amazon, UPS či FedEx. Velké nadnárodní firmy budou vysoce efektivní, levné a s využitím nejnovějších technologií dopravního ekosystému.
Pryč s auty
Podle odhadů nebude už většina lidí vlastnit automobil, což bude velký problém i pro tradiční automobilky, které vyrábí miliony vozů ročně s návazností na další dodavatelské řetězce. Lidé mají automobil většinu času zaparkovaný a nevyužitý. Za to dopravní platformy budou vozy neustále používat a sníží se významně počet nákupů. Lidem se koupit auta nevyplatí a obří platformy jich díky efektivnímu využití nebudou potřebovat tolik. Zřejmě si i tyto platformy vlastní automobily také začnou vyrábět. Elektromobil je jednodušší, má méně součástek, což je méně práce při návrhu, výrobě i údržbě.
Kam s automobilkami
Automobily velkých společností se mohou stát novými iPhony v oblasti dopravy. Technologické společnosti jako Apple či Google navrhnou skvělý design, který levně vyrobí třeba v Číně. Vše se bude odvíjet od designu, použitých technologií, softwaru a autonomního systému. Z výroby se stane služba čínských továren. A tomuto business modelu se budou muset přizpůsobit i klasické automobilky. Mohou se pokusit prosadit vlastní řešení, ale nakonec přežije jen pár nejsilnějších platforem technologických společností, ne však ze segmentu výrobců. Jste připraveni na to, že to bude za 20 let, to je dost velký fofr, nemyslíte?